Oficjalny serwis klubu

Kilkanaście godzin po zakończeniu finałowego starcia o miano najlepszej łódzkiej drużyny minifutbolowej w rozgrywkach Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, Biało-Błękitni wsiedli na pokład klubowego autokaru, aby wyruszyć w prawie 800-kilometrową podróż do Rygi. To właśnie w stolicy Łotwy została zakwaterowana ekipa Soccer-Calcio na czas rozgrywanego w miejscowości Baldone, turnieju Ligo Kauss. Mimo, że zawody zaplanowano dopiero na sobotę, 18. czerwca, łodzianie na Łotwę udali się już w czwartek, aby mieć nieco czasu na regenerację sił po środowym pojedynku w Sercu Łodzi oraz na zwiedzanie najważniejszych zabytków największego miasta tej nadbałtyckiej republiki. W planach była również wizyta w nadmorskim kurorcie Jurmała, a dla chętnych kąpiel w chłodnych wodach zatoki Ryskiej, która jest częścią morza Bałtyckiego.

 

Soccer-Calcio Łódź na turnieju Ligo Kauss 2022 (Ryga, Łotwa)

Biało-Błękitni przed jednym z symboli Rygi - zachwycającym swoją architekturą Domem Bractwa Czarnogłowych

w nadmorskim kurorcie Jurmała: kąpiel w chłodnych wodach Bałtyku - obowiązkowa

 

Po czwartkowej podróży i piątkowym odpoczynku, przyszła pora na emocje sportowe. A tych nie brakowało od samego początku. Ponieważ kilka ekip nie dotarło na zawody (między innymi dwie litewskie drużyny, które miały występować w "naszej" grupie E), doszło do sporych przetasowań zarówno w składzie poszczególnych grup, jak i w terminarzu rozgrywek. Ostatecznie przyszło łodzianom rywalizować z trzema łotewskimi ekipami: FK Liepaja C. Draudze (Lipawa), Margrietinas (Mazsalaca) i Amatieri (Ryga).

 

ekipa Soccer-Calcio Łódź na turnieju Ligo Kauss 2022

 

Nie zraziło to Biało-Błękitnych, którzy nie poszli w ślady reprezentacji Polski na turniejach rangi mistrzostw świata czy Europy (mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor). Od początku wzięli się ostro do roboty, przejęli inicjatywę i zdominowali przeciwników. Niestety kolejne strzały mijały światło bramki FK Liepaja i gdy pojawiły się obawy, że może powtórzyć się sytuacja z turnieju w holenderskim Graauw (bramka stracona w ostatnich sekundach pojedynku mimo przygniatającej przewagi ekipy SCŁ), nerwy łódzkich graczy uspokoił niezawodny Maciej Danecki pakując wreszcie piłkę do bramki drużyny z nadbałtyckiej Lipawy. Dzięki ciągłemu naporowi oraz utrzymywaniu się przy piłce, udało się bezpiecznie dowieźć skromne 1:0 do końca pojedynku.

 

 

mecz z FK Liepaja C. Draudze

 

Drugie grupowe starcie było kropla w kroplę podobne do pierwszego. Znów wyraźna przewaga łodzian w posiadaniu piłki, znów groźne kontry przeciwników i znowu błysk "snajpera nad snajpery", flagowego (nomen omen) niszczyciela we flocie SCŁ - Macieja Daneckiego. Końcowy gwizdek sędziny Biało-Błękitni przyjęli z wyraźną ulgą i wielką radością. Skromne zwycięstwo 1:0 z zespołem Margrietinas oznaczało pewny awans do rundy play-off przynajmniej z drugiego miejsca.

 

 

 

pojedynek z Margrietinas Mazsalaca

 

O ostatecznej kolejności w grupie E na pozycjach jeden i dwa miał zadecydować ostatni grupowy pojedynek, w którym zmierzyły się dwa zespoły z kompletem punktów: Soccer-Calcio Łódź i Amatieri Ryga. W nieco lepszej sytuacji byli ci drudzy, ponieważ ekipę FK Liepaja pokonali co prawda w identycznym stosunku co Biało-Błękitni (1:0), ale Margrietinas rozbili aż 6:1. Tak więc do awansu z pierwszego miejsca wystarczał im remis. A było o co grać, bo jak się niebawem okazało, nieco skomplikowany regulamin turnieju zakładał, ze zwycięzcy grup wchodzili od razu do 1/8 finału turnieju, a ekipy z drugich i trzecich miejsc musiały grać w 1/16. Pewnym handicapem (jeśli można tak to określić) był jednak fakt, że przegrani w 1/16 finału wraz z ośmioma drużynami, które odpadły w fazie grupowej, trafiały do turnieju pocieszenia Ceribu Kauss, tworząc tam pary 1/8 finału.

Mecz rozpoczął się od szybkiego trafienia Łotyszy, po którym Biało-Błękitni przejęli inicjatywę. Spora przewaga w posiadaniu piłki i liczbie sytuacji bramkowych nie przekładała się niestety na gole. Łodzianie zaciekle atakowali nadziewając się jednocześnie na groźne kontry. W ostatnim fragmencie pojedynku trzy z nich zakończyły się kolejnymi bramkami zawodników z Rygi i to oni mogli cieszyć się z pierwszego miejsca w grupie.

 

 

starcie z Amatieri Ryga

 

W 1/16 finału Koniczynki trafiły na łotewski Bauerfeind Ryga, z którym bez żadnych problemów (choć wynik nie do końca na to wskazuje) poradziły sobie, wygrywając skromnie 1:0 po kolejnym trafieniu Macieja Daneckiego (nie wykorzystując wielu bardzo dogodnych okazji do zdobycia kolejnych goli). Paradoksalnie, okazało się, że lepiej było przegrać to starcie, ponieważ była to ostatnia runda turnieju Ligo Kauss, po której odpadając, trafiało się do turnieju pocieszenia - Ceribu Kauss. Wszystkie ekipy, z którymi Biało-Błękitni wcześniej wygrywali, odegrały w tych zawodach znaczącą rolę. Natomiast zwycięstwo oznaczało co prawda awans do 1/8 finału, ale tam na łodzian czekał już jeden z faworytów turnieju - łotewski FK RAF, który w rozgrywkach grupowych pokonywał swoich przeciwników w stosunku 7:0 i 10:0, tracąc punkty jedynie z późniejszym triumfatorem imprezy, Robert Port Hotel Mikołajki (remis 1:1).

 

 

Bauerfeind Ryga

za chwilę początek meczu z Bauerfeind Ryga

 

Mimo tego gracze SCŁ starali się napsuć faworytom jak najwięcej krwi, prowadząc przez cały czas bardzo otwartą grę (mimo fatalnej pogody i rzęsiście padającego deszczu).  Ostatecznie musieli jednak uznać wyższość Łotyszy. Na gole Jakuba Szczepankowskiego, Przemysława Ossowskiego i Macieja Daneckiego, przeciwnicy odpowiedzieli pięcioma trafieniami i to oni zameldowali się w ćwierćfinale turnieju, by po bezproblemowym pokonaniu dwóch kolejnych przeszkód dotrzeć aż do wielkiego finału. W nim dopiero w rzutach karnych ulegli wspomnianym już wcześniej graczom z północno-wschodniej Polski.

 

pojedynek 1/8 finału z FK RAF Ryga

 

Łódzka ekipa ostatecznie zawody zakończyła na 9. miejscu.

 galeria zdjęć z turnieju Ligo Kauss


Wyniki Biało-Błękitnych:

• SCŁ - FK Liepaja C. Draudze (Łotwa) 1:0 (bramka: Maciej Danecki)

• SCŁ - Margrietinas Mazsalaca (Łotwa) 1:0 (bramka: Maciej Danecki)

• SCŁ - Amatieri Ryga (Łotwa) 0:4

Tabela końcowa grupy E Ligo Kauss 2022

lp Nazwa drużyny
Mecze Punkty
 Bramki
 1 
Amatieri Ryga 3 9 11:1
 2 
Soccer-Calcio Łódź 3 6 2:4
 3 
Margrietinas Mazsalaca 3 3 3:8
4 FK Liepaja C. Draudze 3 0 1:4

 

• 1/16 finału: SCŁ - Bauerfeind Ryga (Łotwa) 1:0 (bramka: Maciej Danecki)

• 1/8 finału: SCŁ - FK RAF Ryga (Łotwa) 3:5 (bramki: Jakub Szczepankowski, Przemysław Ossowski i Maciej Danecki)

 

Skład Soccer-Calcio Łódź: Paweł Kittel, Łukasz Lenica (c), Jakub Szczepankowski, Maciej Danecki, Marcin Danecki, Adrian Olejnik, Przemysław Ossowski.

 

• FINAŁ: FK RAF Ryga (Łotwa) - Robert Port Hotel Mikołajki (Polska) 1:1 karne 2:3

 

fragment finału turnieju Ligo Kauss

wspólne zdjęcie ze zwycięzcą turnieju, ekipą Robert Port Hotel Mikołajki 


 

 

PO 20.06.2022