Oficjalny serwis klubu

W tym roku klub jak wiadomo obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. Przy tej okazji, chcąc w tym szczególnym momencie przypomnieć i uhonorować tych, którzy mieli największy wpływ na boiskowy wizerunek drużyny na przestrzeni tych 3 dekad, w kwietniu ogłosiliśmy start plebiscytu na wybór drużyn poszczególnych dekad. Rozpoczęliśmy wówczas od przedstawienia kandydatur do drużyny Soccer-Calcio 1991-2000 (głosowanie wciąż trwa). Teraz przyszedł czas na drużynę drugiej dekady, czyli tę z lat 2001-2010. Ogłoszenie wszystkich wyników plebiscytu nastąpi podczas uroczystych obchodów jubileuszu klubu pod koniec roku. Zapraszamy do zabawy!

A oto sylwetki kandydatów do szóstki dekady 2001-2010:

Bramkarze:

 

Piotr Fortecki - były reprezentant Polski juniorów strzegł bramki Soccer-Calcio w pamiętnych pierwszych w naszej historii Halowych Mistrzostwach Łodzi 1991/92. Piętnaście lat później, przez pierwsze 2 sezony SC w najwyższej klasie rozgrywkowej łódzkiej ligi szóstek piłkarskich, ponownie reprezentował nasze barwy, wielokrotnie doprowadzając do furii napastników drużyn przeciwnych. Jeden z najlepszych bramkarzy w historii Soccer-Calcio.

 

Damian Kałużny - w latach 2003-2011 przez 8 sezonów reprezentował barwy SC. Bardzo solidny goalkeeper, jednak często prześladowany przez kontuzje, dlatego licznik występów zatrzymał się na 165. Grał w Polskiej Lidze Futsalu oraz w drużynie, która wywalczyła 9. miejsce w Pucharze Europy w Holandii w 2004 roku.

 

Paweł Marcinkowski - strzegł bramki SC w pierwszych trzech sezonach, by wrócić do niej w 1999 roku po 6 latach przerwy i być ponownie numerem 1 przez kolejnych 6 lat. Gwarantował pewność i solidność "z tyłu". Nigdy nie schodził poniżej pewnego poziomu. Specjalista od rzutów karnych. Rozegrał 123 mecze w biało-błękitnych barwach i... strzelił 4 gole.

 

Jarosław Paderewski - bardzo solidny goalkeeper, "żyjący w bramce", szalenie ambitny, zawsze gwarantujący wysoki poziom sportowy. Reprezentował nasze barwy w pierwszym sezonie rozgrywek Polskiej Ligi Futsalu, bronił też w mistrzostwach Polski w Sierakowie w 2006 roku, walnie przyczyniając się do zajęcia przez naszą drużynę 5. miejsca. Był też kapitanem drużyny, która wywalczyła 11. miejsce w pucharze Europy w Holandii w 2010 roku. W SC rozegrał 94 mecze.

 

Adrian Słowik - w pierwszym sezonie występów w biało-błękitnych barwach walnie przyczynił się do zwycięstwa SC w halowym turnieju o puchar Prezydenta miasta Łodzi. Przez 7 sezonów 190 razy bronił dostępu do bramki naszego zespołu. Bronił min. w pierwszym sezonie ligowym po awansie do ekstraklasy łódzkiej ligi szóstek piłkarskich oraz na mistrzostwach Polski w Sierakowie w 2007 roku, gdzie zajęliśmy 5. miejsce. Po kilku latach przerwy powrócił do zespołu w charakterze zawodnika defensywnego. Obecnie ze swoimi 312 meczami zajmuje siódmą pozycję w klasyfikacji wszechczasów pod względem ilości występów w drużynie SC.

 

Dariusz Szmerka - gdyby rozpisać konkurs na najbardziej zaangażowanego, najmocniej przeżywającego mecze SC zawodnika, zapewne byłby w ścisłej czołówce; gdyby ambicja decydowała o wyniku meczu, nie mielibyśmy ani jednej porażki. Zawsze można było na niego liczyć! Waleczność, zaangażowanie, przywiązanie do barw klubowych - udowodnił, że te cechy nie są reliktem przeszłości. 10 sezonów i 339 meczów w biało-błękitnych barwach. Choć szczyt jego kariery przypadł na lata 90-te ubiegłego wieku, to warto odnotować, że bronił bramki SC aż do 2003 roku. W 2011 roku uhonorowany srebrną odznaką Soccer-Calcio. Wielki wojownik i super kolega. Niewątpliwie jeden z symboli Soccer-Calcio!

 

Gracze defensywni:

 

Sławomir Chałaśkiewicz - nazwisko, które mówi samo za siebie; gwiazda łódzkiej piłki lat 80-tych i 90-tych. Były zawodnik Widzewa Łódź i Hansy Rostock, z którą przez 3 sezony występował w Bundeslidze. W SC przez 4 sezony (w latach 2006-11) rozegrał 52 mecze, strzelając 13 bramek. Z racji doświadczenia, umiejętności i kultury gry nazywany "profesorem". Przez krótki czas, w sezonie 2010/11, był również trenerem Biało-Błękitnych;

 

Witold Góźdź - legenda Soccer-Calcio! 19 sezonów, 570 występów (4. miejsce w tabeli wszechczasów) i 95 goli (nie może przeboleć, że nie dobił do setki). Uczestnik kilku turniejów o mistrzostwo Polski w Sierakowie oraz Pucharu Europy w Holandii w 2004 roku (9. miejsce), halowy mistrz Łodzi 1998. Człowiek "do specjalnych poruczeń". Jego rajdy prawą stroną boiska przeszły do historii SC. Założyciel, zawodnik, kapitan, prezes! W 2009 roku uhonorowany złotą odznaką Soccer-Calcio, a w 2016 roku, w czasie jubileuszu 25-lecia klubu pożegnany oficjalnie benefisowym meczem, w którym dawne gwiazdy SC zmierzyły się z ekipą OMC Docent (dostąpił tego zaszczytu jako drugi gracz w historii klubu)

 

Mariusz Matyjewski - po raz pierwszy pojawił się w SC w 1992 roku; grał w drużynie, która zajęła 2. miejsce w Zimowym Turnieju Drużyn Amatorskich. Powrócił w sezonie 1999/2000, by reprezentować nasze barwy przez 8 kolejnych lat. W 2006 roku świętował historyczny, pierwszy awans Biało-Błękitnych do ekstraklasy łódzkiej ligi szóstek piłkarskich. Łącznie reprezentował nasze barwy 232 razy (9. miejsce w tabeli wszechczasów) i zdobył 21 bramek. W 2012 roku grał w drużynie SC występującej na Mistrzostwach Polski Oldbojów w Futsalu. W 2011 roku uhonorowany brązową odznaką Soccer-Calcio;

 

Jacek Pabich - ten bardzo solidny i inteligentnie grający obrońca był podporą defensywy Biało-Błękitnych w trzech pierwszych sezonach w historii klubu i potem na początku nowego wieku. W sumie w ciągu 8 sezonów rozegrał 178 meczów, w których 11-krotnie pokonywał bramkarza rywali. Przez pewien czas był nawet kapitanem Soccer-Calcio. Mówiło się o nim, że to taki soccerowy Tomasz Łapiński.

 

Jacek Polak - 6 sezonów w koszulce SC na początku XXI wieku, 91 występów, 13 goli. Był członkiem drużyny, która wywalczyła pierwszy awans do ekstraklasy łódzkiej ligi szóstek piłkarskich. Nie schodził poniżej pewnego przyzwoitego poziomu; gdy już pojawił się na meczu, gwarantował "spokój w tyłach". Jeśli Jacek Pabich był naszym klubowym Łapińskim, to Jacek Polak z pewnością zasłużył na miano soccerowego Daniela Bogusza - innej gwiazdy drugiego Wielkiego Widzewa z drugiej połowy lat 90-tych ubiegłego wieku.

 

Przemysław Rak - świetny obrońca, rasowy skrzydłowy; gdy włączał się do akcji ofensywnej, siał popłoch w szeregach przeciwnika, po zakończeniu akcji natychmiast wracał na swoją pozycję. Niezwykle inteligentnie i odpowiedzialnie grający defensor. Gdy przychodził do klubu, był już zawodnikiem dojrzałym wiekowo. Pod okiem szkoleniowca SC poczynił kolosalny postęp, w ciągu roku stając się, z zawodnika rezerw, czołowym obrońcą pierwszej drużyny występującej w rozgrywkach Polskiej Ligi Futsalu. 62 mecze i 2 gole.

 

Mariusz Szmerka - jedna z ikon Soccer-Calcio. Reprezentował barwy naszego klubu przez 20 sezonów. W 640 meczach zdobył 157 goli (2. miejsce w tabeli wszechczasów pod względem ilości występów i 4. w klasyfikacji strzelców). W 2009 roku uhonorowany złotą odznaką Soccer-Calcio. Po zakończeniu przygody z piłką w 2013 roku, jako pierwszy zawodnik, doczekał się meczu pożegnalnego, w którym zagrały dawne gwiazdy Soccera z lat 90-tych. Uczestnik wielu turniejów (min. w Sierakowie oraz w Holandii), reprezentował też biało-błękitne barwy w rozgrywkach Polskiej Ligi Futsalu. Wicemistrz Łodzi na boiskach otwartych w 2013 roku.

 

Maciej Szymański - były zawodnik łódzkiego Widzewa zawsze prezentował wysoką kulturę piłkarską, świetną technikę i taktykę oraz dobrą kondycję. Podobnie jak S. Chałaśkiewicz pełnił w drużynie rolę fałszywego obrońcy, który po przejęciu piłki, rozpoczynał błyskawiczny kontratak, a ponieważ piłka nigdy nie przeszkadzała mu w grze, był w tej roli niezwykle groźny i skuteczny. Przez 5 sezonów wystąpił w 115 meczach i strzelił 73 gole. Grał w barwach SC w Polskiej Lidze Futsalu.

 

Piotr Zając - świetny stoper o bardzo dobrych warunkach fizycznych, które znakomicie wykorzystywał w walce o górne piłki. Pojawił się w drużynie w 2002 roku, gdy gościnnie wystąpił w naszych barwach podczas turnieju w Sierakowie. Powrócił w roku 2006, by przez kolejnych 5 sezonów przywdziewać koszulkę SC. Występował w rozgrywkach Polskiej Ligi Futsalu w sezonie 2008/09. Jego dorobek to 140 występów i 12 goli.

 

Zawodnicy ofensywni:

 

Bartczyk Marek - były zawodnik łódzkiego Widzewa przez 3 sezony występował w barwach Soccer-Calcio. W swoim pierwszym - 1997/98 - świętował tytuł halowego mistrza Łodzi. Wrócił po niespełna 10 latach przerwy, by wzmocnić Biało-Błękitnych, po awansie drużyny do ekstraklasy szóstek piłkarskich. Wystąpił w 37 meczach, strzelił 12 bramek.

 

Grzelewski Piotr - w pierwszym 30-leciu istnienia klubu niektóre numery kojarzą się z jednym, konkretnym zawodnikiem (10 to Ossowski, 8 - Góźdź, 11 - Kielanowicz), inne nie mają takich konotacji, a numer 9 jest szczególny. Tak się składa, że Piotrek oraz występujący w SC w drugiej dekadzie XXI wieku Jan Grobliński to najbardziej znamienici gracze, jacy występowali z tym numerem w naszej drużynie. Piotrek przez 5 sezonów gry w barwach Soccer-Calcio aż 229 razy reprezentował nasz klub (10. w klasyfikacji), zdobył też 65 bramek. Grał w Polskiej Lidze Futsalu (w 1. sezonie), był ćwierćfinalistą mistrzostw Polski w Sierakowie Wlkp., awansował z SC do ekstraklasy szóstek piłkarskich. W 2009 roku uhonorowany brązową odznaką Soccer-Calcio.

 

Kielanowicz Robert - 23 sezony, 593 mecze (3. w klasyfikacji), 238 goli (3. strzelec w 25-letniej historii SC)! Jedna z ikon klubu! Na boisku serce drużyny, reżyser gry, rozgrywający z prawdziwego zdarzenia. Zawodnik, jakich już prawie nie ma we współczesnym futbolu. Kapitan, prezes, trener. Uczestniczył w większości sukcesów SC. Grał w Holandii, w Sierakowie, w Polskiej Lidze Futsalu. Gdyby nie dwukrotnie zerwane więzadło w stawie kolanowym, byłoby tych meczy i sukcesów znacznie więcej. Związany z klubem przez 25 lat prawie od początku jego istnienia. Wydaje się, że to żelazny kandydat do szóstki pierwszej dekady.

 

Kwaśniak Łukasz - soccerowy Cristiano Ronaldo! Z jego osobą wiążą się największe sukcesy Biało-Błękitnych w XXI wieku (awans do ekstraklasy łódzkiej ligi szóstek w 2006 roku, czołowy zawodnik drużyny występującej w rozgrywkach Polskiej Ligi Futsalu, uczestnik wielu turniejów min. w Holandii oraz w Sierakowie Wlkp.). Lider środka pola z prawdziwego zdarzenia; można rzec, że Soccer grał dobrze, jak Łukasz był w formie. Jego dorobek to 14 sezonów, 365 meczów (5. w klasyfikacji wszechczasów) i aż 339 goli (2. strzelec w historii).

 

Kwaśniak Maciej - młodszy brat Łukasza, wychowanek łódzkiego SMS, dołączył do zespołu w sezonie 2008/9 w wieku 14 lat! Ma na swoim koncie 139 występów, w których zdobył 44 gole. Reprezentował barwy Soccer-Calcio na mistrzostwach Polski w Sierakowie oraz w Pucharze Europy w holenderskim Graauw, grał również w rozgrywkach Polskiej Ligi Futsalu w sezonie 2008/09 oraz 2009/10.

 

Makarewicz Łukasz - były zawodnik ŁKS-u dołączył do drużyny w sezonie 2004/5, a już w następnym świętował z SC awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Łodzi. Jest taka słynna piosenka "Trzej przyjaciele z boiska". Popularny "Makar" wespół z Kwaśniakiem i Szmidtem tworzyli w Soccerze słynne "trio Łukaszy", którzy w połowie pierwszej dekady XXI wieku zupełnie odmienili oblicze drużyny i wprowadzili ją na znacznie wyższy poziom sportowy. W barwach SC w przeciągu 4 sezonów rozegrał 67 meczów i strzelił 36 bramek.

 

Mikoś Konrad - w latach 2001-2005 rozegrał w barwach Soccer-Calcio 74 mecze i zdobył w nich 18 goli. W tym okresie zadanie rozgrywania piłki w drużynie SC najczęściej spoczywało na barkach dwóch zawodników: właśnie Konrada oraz Roberta Kielanowicza. Choć nie był to najlepszy okres w historii klubu, to nie można nie docenić piłkarskiej klasy oraz niezwykle ambitnej postawy na boisku Konrada.

 

Ossowski Przemysław - protoplasta FC Soccer-Calcio, piłkarz, działacz i organizator piłkarski na różnych szczeblach, łącznie z prowadzeniem grup dziecięcych i młodzieżowych. Wszystkie 30 sezonów, 1206 meczów (1. w klasyfikacji), 887 goli (najlepszy strzelec w 30-letniej historii SC)! Z pewnością bez niego nie byłoby klubu i piłkarskiej Łodzi w takiej postaci. Piłkarz orkiestra! Czołowy snajper, z większym lub mniejszym skutkiem, ale zawsze skuteczny w ataku. Piłkarz obyty i inteligentny, potrafiący zagrać na wszystkich pozycjach w drużynie, choć z pewnością najlepiej czujący się jako dosłowna i przysłowiowa dziesiątka. Założyciel, kapitan, prezes, trener, mentor, ale przede wszystkim "ktoś". Uczestniczył we wszystkich sukcesach drużyny. 3-krotny uczestnik Pucharu Europy w Holandii, 8 razy brał udział w mistrzostwach Polski w Sierakowie, halowy mistrz Łodzi 1998 (wicekról strzelców), najlepszy zawodnik Łódzkiej Ligi Futsalu 2008/9, mistrz Łodzi na boiskach otwartych (2019) i 4-krotny wicemistrz (2013, 2016, 2017, 2018), 4 sezony w Polskiej Lidze Futsalu, uczestnik lig TKKF Jedność i wielu innych większych i mniejszych turniejów. W 2009 roku uhonorowany złotą odznaką Soccer-Calcio. Jako jedyny wszędzie kojarzony z klubem, ale również jako jedyny znający wszystkich, którzy w tym klubie grali. (WG)

 

Pasek Piotr - pierwszy z zaciągu graczy Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi. Na początku XXI wieku przez 3 sezony przywdziewał koszulkę Soccer-Calcio, reprezentując jego barwy 51 razy i aż 32-krotnie cieszył się z pokonania bramkarzy drużyn przeciwnych. Wystąpił na turnieju w Sierakowie Wielkopolskim w 2002 roku (5. miejsce), był też czołową postacią ekipy, która w 2003 roku odniosła duży sukces wygrywając halowy Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Łodzi, Jerzego Kropiwnickiego. Jest synonimem ery piłkarzy SMS Łódź w barwach Soccer-Calcio.

 

Szmidt Łukasz - jego pojawienie się w drużynie (razem z imiennikami Makarewiczem i Kwaśniakiem) w 2005 roku zupełnie odmieniło oblicze zespołu i było początkiem nowej, lepszej ery w historii Soccer-Calcio. Już w kolejnym sezonie był jedną z wiodących postaci ekipy, która po wielu latach oczekiwań wywalczyła upragniony awans do najwyższej klasy rozgrywkowej zespołów amatorskich Łodzi. W pierwszej dekadzie XXI wieku, przez 4 sezony rozegrał w barwach SC 97 meczów i zdobył 60 bramek.

 

Szmidt Sebastian - filigranowy pomocnik, młodszy brat Łukasza dołączył do drużyny sezon później i od razu fetował awans Biało-Błękitnych do ekstraligi rozgrywek organizowanych przez TKKF Jedność. Reprezentował barwy SC na wielu turniejach min. w Sierakowie i Strykowie. Przez 4 sezony zanotował łącznie 128 występów, w których strzelił 33 bramki.

 

Trenerzy:

 

Wiesław Nabiałek - prowadził Biało-Błękitnych w historycznym pierwszym sezonie gry w rozgrywkach Polskiej Ligi Futsalu (2008/09) i mimo niewielkiej wiedzy stricte futsalowej osiągnął dobry wynik. Trener, który "z niejednego pieca jadł chleb", świetny pedagog, potrafiący dotrzeć do zawodnika. W 2015 roku ponownie objął funkcję szkoleniowca SC i prowadził drużynę przez kolejne 3 sezony, ale to już zupełnie inny temat.

 

 •••

Zasady głosowania:

jeśli ktoś chciałby oddać swój głos, informujemy, że kartę do głosowania wraz z informacją o szczegółowych zasadach głosowania przesyłamy mailem po otrzymaniu zgłoszenia o chęci wzięcia udziału w plebiscycie. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.